Tavşanların Dünyası

Tavşanlar geniş bir ses yelpazesine sahiptir. Çeşitli duyguları iletmek için farklı sesleri, farklı tonları ve farklı ses düzeylerindeki sesleri kullanabilirler.

Tavşanlar neredeyse 360 derece görme yetisine sahip eşsiz hayvanlardır. Bu sayede geriye doğru dönmeden aslında arka kısmı görebilirler. Ayrıca tek kör noktaları tam arkası değil aksine burunlarının hemen ucunda bulunan bir noktadır.

Tavşanlarda 3 çift koku bezi bulunmaktadır. Bunlardan ilki çenenin altında yer alır, birisi anüsün her iki yanında yer alır ve sonuncusu ise kasıktaki bölgede bulunur.

Tavşanlar 3 aylık olduklarında çiftleşmeye başlayabilirler ve 6 aylıkken yavru üretmek için fiziksel olarak olgunlaşırlar.

Tavşanların gebelik süresi 30 gündür. Yeni doğan tavşanlar kördür ve gözleri doğumdan 10 gün sonra açılır. Ayrıca doğduklarında kürkleri yoktur.

Tavşanlar yavrularını günde birkaç kez ve sadece bir kaç dakika beslerler. Bu yavrular için oldukça yeterlidir. Ayrıca tavşan sütü besin açısından oldukça zengin ve sağlığa çok faydası bulunur.

Tavşanlar arka bacakları oldukça güçlüdür. Tavanlar tek seferde 1 metre kadar yükseğe ve 3 metre kadar ileriye doğru zıplayabilirler.

Tavşanlar bir yiyeceği dakikada 120 kere çiğnemekte ve 17.000’den fazla damak tadına sahiptir.

Tavşan eti tümüyle beyaz kabul edilebilir. Bu yönden sığır eti gibi bir et ile kıyaslandığında kolesterol ve yağ açısından oldukça düşük değerlere sahiptir.

Tavşanlar kusmazlar ancak iki tür dışkı boşaltırlar. Geceleri boşalttığı dışkılara “cecotropo” adı verilir ve protein, mineral, vitamin açısından oldukça zengin olduğundan bazen kendileri bu dışkı ile beslenirler. Ayrıca bu dışkılar mükemmel bir bahçe gübresi malzemesi olarak kullanılabilir.Günde dört saat egzersiz yapmaları gerekir. Yeterli egzersiz yapmazlarsa osteoporozdan muzdarip olabilirler.

Tavşanlar sosyal hayvanlar olduklarından dolayı genelde onları çift halinde beslemek daha iyidir. Tek oldukları zaman yalnızlık, depresyon, saldırganlık ve diğer davranışsal sorunlara neden olabilir.


Ürün başarıyla sepetinize eklendi.
Scroll